Doğru Şarj Etme

PİLLERİNİZİN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

1-) DOĞRU ŞARZ ETMEK : Artık tüm dünya tekrar şarj edilebilen bataryaları kullanmaya doğru büyük bir hızla ilerliyor. Bu makaleyi tekrar şarj edilebilen bataryaların şarj edilmelerini anlatmadan bitirmek mümkün değil. Kullandığımız şarj aletleriyle, bataryalarımızı akşamdan sabaha kadar ya da tüm gün boyunca şarjda bırakıyorduk. Fakat günümüzde kullanılan yeni ve oldukça gelişmiş teknolojiler sayesinde artık, oldukça hızlı ve akıllı şarj etme yöntemlerini kullanıyoruz. Şu anda dört adet Ni-MH 2,000 mAh pili, 15 dakikada şarj etmeniz mümkün. Bir saat süren şarj süresi genellikle popülerdir. Fakat sizin yavaş şarj aletiniz bu seviyeye henüz ulaşmamış olabilir.

Sözünü ettiğimiz akıllı şarj aletleri, sizin bataryanızın ihtiyacı kadar olan şarjı sağlar ve bu sayede daha fazla ya da daha az şarj ettim kaygısından kurtulmuş olursunuz. Akıllı şarj aletleri, bataryalarınızı fazla şarj olma ve yanma tehlikesinden, bünyelerinde barındırdıkları voltaj düşmesine karşı koruma ve ısı sensörleriyle korurlar. Bataryanız tamamen şarj olduğunda akıllı şarj aletiniz bunu algılar ve “Trickle Mode” (Süzme yöntemi) adı verilen moda geçer. Bu sayede bataryanız, kendiliğinden boşalma gibi tehlikelerden korunur.

2-) DOĞRU DEŞARZ ETMEK : Bir pil tam olarak 1 saatte yada daha az sürede şarj ediliyorsa hızlı şarj, 
1 saatten 14 saate kadar şarj ediliyorsa çabuk şarj,
14 ila 16 saat arasında şarj ediliyorsa yavaş (overnight) şarj diye adlandırılır.
Şarj  zamanlarını şarj oranlarına çevirirsek 0.05C'den 0.1C'ye kadar yavaş, 0.2C'den 0.5C'ye kadar çabuk C ve üzeri oranlara ise hızlı şarj denir.

Yavaş ve çabuk şarj cihazları günümüzde basit ve ucuz olduğun için çok 
kullanılmaktadır. Ayrıca şarj cihazları yüksek ve düşük oranda şarj için özel elektronik devre istemez. Şarj edilebilir piller kendi ihtiyacına göre alacağı akım miktarını ayarlar. Ayrıca günümüzde çoğu pil aşırı şarjda pili korumak için  negatif plaka pozitif plakanın ürettiği fazla oksijeni absorbe edecek şekilde yapılmıştır.
Bu arada yüksek oranlarda şarj yapılırken ortaya çıkan bir diğer önemli faktör ise ısınmadır.

Isının Voltaja Etkisi :
Pilin kapasitesine ısının nasıl etki ettiğine bakalım.Isı arttıkça pilin voltajı düşer. Voltaj düştükçe vereceği akımda azalır.Dolayısı ile düşük sıcaklıklardaki pilin kapasitesi yüksek sıcaklıktaki pile göre daha fazladır. Çoğu üretici firma batarya kapasitesini 23 C derece (oda sıcaklığı) sıcaklıkta hesaplar.

Bazı şarj cihazlarında bu sıcaklığı kontrol eden ve yükseldiğinde şarjı kesen devreler mevcuttur. Bu arada yüksek sıcaklık pillerin tam şarj olmamasına da sebep olmaktadır.
Optimum şarj sıcaklığı oda (23 C) yada daha aşağısında olan sıcaklıklardır.

Kısaca şarja etki eden faktörler aşağıda olduğu gibidir.
1. Şarj için doğru kutuplara doğru akım verilmelidir.
2. Şarj oranları hızlı, çabuk ve yavaş olarak sınıflandırılır.
3. 0.3C şarj değerinin üzerinde yapılan şarjlarda pil tam şarj olduğunda şarj  durdurulmalı yada akımı azaltılmalıdır.
4. Şarj olayı bataryanın şarj edilebilirliğinin ölçüsüdür.Şarjın etkinliği şarj oranına ve sıcaklığa bağlıdır.