Memory Ve Lazy Batery Efekt

Neden piller çabuk pes eder:

NİCD ve NİMH pillerini tam boşaltmadan şarz ederseniz bozuk alanların (ölü bölge) oluşmasına,daha az enerji sağlamasına ve iç direçlerininde artmasına yol açarsınız.Bunun ardındanda elektrotların kristalleşme ile birlikte ‘Memory’ yada ‘lazy Battery Efekt’ devreye girer.Cep telefonları,diz üstü bilgisayarlar ve dijital kameralar

Bu durumda pilin sağladığı düşük gerilim nedeniyle otomatik olarak kapanırlar.

Ölü Bölge Gücü Tam Emiyor :

Ölü Bölge:

Bu bölgenin artması’’Memory Efekt’’lerininde daha çok tekrarlanması demek.Bilgisayar desdekli şarz ve deşarz ile bu ölü bölgeyi ortadan kaldırabilirsiniz.

Şarz bölgesi tekrar şarz edilebilir

Kullanım bölgesi cihazların kullandığı enerji

Ölü bölgesi kullanılmayan bölge:

NİCD Pillerin Dejarz Grafiği:Sağlıklı bir gerilim kaynağından pil tamamen deşarz olana kadar gerilim(yeşil) sabitleniyor.Yanlış yapılan bir şarz işleminde bir düşüş(kırmızı) meydena geşiyor.

NİMH Pillerin Deşarz Grafiği:Bu tür piller de yanlış bir kullanımda daha az bir enerji sağlıyor (kırmızı).Düzgün bir kullanımdaki bir pilin buna karşın şarz zamanı (yeşil) daha uzun sürüyor.

İÇ DİRENÇLER

Neden dolu piller enerji sağlıyamıyorlar?

Sadece küçük bir dirence sahip piller cep telefonu,notebook yada dijital kamera gibi yüksek gerilime ihtiyaç duyan çihazlarda çalıştırılabiliyor.Önce dejarz ardından jarz edilebilen nikel pillerin iç dirençleri epey düşüyor.NİMH pillerde iç direncin artmasıysa,şarz tekrarının miktarına göre deyişiyor.Lityum türevli pillerin iç dirençlerinde ise müdahale edilemiyor.Bu pillerin iç dirençleri yüzde 200’lük bir artış gösteriyor.Buda pilin ömrünün yüzde 50 oranında kısalmasına neden oluyor.

Düşük iç direnç

Sağlıklı pil:
iç direncin düşük olması yüksek bir gerilim akışının olmasına izin veriyor.Yüksek bir baskı altında pilin geriliminde bir düşüş yaşanmıyor ve tüm enerji kullanılabiliyor.

Yüksek iç direnç:
Sağlıksız Pil p:
Yüksek değerde bir iç direnc gerilim akışını daraltıyor.Pil yüksek bir baskı altında kaldığından çabuk pes ediyor ve cihaz kendiliğinden kapanıyor.Bunun sonucunda pilin içindeki enerji kullanılamıyor.