Pil Grupları

Alkaline piller

Alkaline pillerin raf ömrü beş yıldır. Alkaline pillerde tıpkı sıradan piller gibi tekrar şarj edilebilme özelliğine sahip değillerdir. Fakat sıradan pillerden çok daha uzun ömürlüdürler ve daha uzun çalışma kapasitesine sahiptirler. Alkaline pillerinizi, müzik çalarınızda, MP3 çalarınızda, taşınabilir CD çalarınızda, uzaktan kumanda ünitelerinde, radyonuzda, batarya gerektiren oyuncaklarınızda, elektronik tıraş makinenizde ve benzeri tüm elektronik cihazlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Alkaline pilleri aynı zamanda dijital kameranızda da kullanabilirsiniz. Fakat bu pek efektif olmaz. Dijital kameraların harcadıkları güç, alkaline pillerin kapasitelerini aşar. Çalıştırmak açısından sorun yaratmazlar fakat dayanıklılığı tartışılır. Eğer önemli bir toplantıda ya da doğum gününün tam ortasında, elinizde gücü tükenen bir dijital kamerayla kalmak istemiyorsanız özel batarya kullanmanızda fayda olacaktır.

Ni-Cd ve Ni-MH

Nickel Cadmium (Ni-Cd) ve Nickel-Metal Hydride (Ni-MH) pillerin her ikisi de güç tüketimi açısından dur durak bilmeyen cihazlar için oldukça elverişlidirler. Avuç içi bilgisayarlar, handycam’ler, dijital kameralar,MP3 çalarlar gibi. Her iki tip pilde tekrar şarj edilebilir türdendir. 700 ve 1000 kez arası şarj edilebilme ömürleri vardır. Peki madem durum bu, aralarındaki fark nedir? Ni-MH türü piller,Ni-Cd pillerden tam iki kat daha fazla batarya kapasitesine sahiptirler. Bu piller Ni-Cd pillerden çok daha hızlı şarj olurlar ve daha güvenilirlerdir. Yüksek güç harcayan örneğin: dijital kamera gibi cihazlarda genellikle daha çok tercih edilirler.

Ni-Ch bataryalar, sık sık şarj edildikleri taktirde daha uzun raf ömrü sağlarlar. Fakat çalışma süreleri Ni-MH tipi pillere nazaran daha düşüktür. Daha ucuz olmakla beraber 1000 kez şarj olabilme özelliğini sahiptirler. Ayrıca Ni-Cd tip piller, yüksek performans sergilerken daha düşük ısılar verebilirler. Aklınızda Ni-Cd türü pillerle ilgili kötü bir izlenim bırakmak istemeyiz aslında. Anlatmak istediğimiz aslında tamamen şu: piller ya da özel bataryalar, şarj edildikten ne kadar süre sonra tükendikleri ile akıllarda yer alırlar. Bataryanızı yarım şarj ettikten sonra kullandığınızı varsayalım. Bataryanız normal çalışma süresinin yarısına geldiğinde tükenmiş olacak. Bu sayede siz o bataryayı “kötü” veya “kısa ömürlü” olarak hatırlayacaksınız. Bu durumu önlemek için, günümüzde kullanılan birçok batarya, “discharge” deşarj özelliğini destekler.

Lithium piller

Lithium piller, daha doğrusu halk arasında “fotoğraf makinesi pilleri”, diğer tüm pil çeşitlerinden daha gelişmiş olan pillerdir. Lithium piller, diğer pillerden daha uzun raf ömrüne sahiptirler (10 yılın üzerinde), daha hafiftirler, daha uzun süreli dayanıklılık gösterirler (dijital kameralarda kullanıldığında, Alkaline pillerden 5 kat daha dayanıklıdırlar), daha fazla batarya kapasitesi sağlarlar (dizüstü bilgisayarlarda 6000 mAh) ve günümüzde kullanılan elektronik cihazlar için özel olarak tasarlanmışlardır. Lithium piller aynı zamanda “akıllı piller” olarak da adlandırılırlar. Bunun sebebi ise; şarj eden cihazla haberleşebilir ve tam şarj olduğunda şarj olmayı kesebilmeleridir. Lithium piller genellikle ileri teknoloji kullanan dijital kameralarda, dizüstü bilgisayarlarda ve cep telefonlarında kullanılırlar.

Lithium pillere özel markalar ve modellerde ya da çeşitli AA tip kalem pillerde rastlamanız da mümkündür. Her ne kadar çok sık kullanılmasa da, bu ve benzeri bazı özel model ve markalar altında bu teknoloji kullanılır. Bu pillerin Lithium-Ion ve Lithium Polymer olmak üzere iki çeşidi mevcuttur. Tekrar şarj edilebilen ve tekrar şarj edilemeyen seçenekleri şeklinde. Bazı üreticiler, kameralarda tekrar şarj edilemeyen Lithium Polymer bataryalar kullanırlar. Şarj edilebilen Lithium pillerin şarj edilebilme sayısı 300 ve 500 kez arası değişir. Fakat oldukça pahalıdırlar.