Piller Neden Tükenir

MEMORY VE LAZY BATERY EFEKT Neden piller çabuk pes eder:

NİCD ve NİMH pillerini tam boşaltmadan şarz ederseniz bozuk alanların (ölü bölge) oluşmasına,daha az enerji sağlamasına ve iç direçlerininde artmasına yol açarsınız.Bunun ardındanda elektrotların kristalleşme ile birlikte ‘Memory’ yada ‘lazy Battery Efekt’ devreye girer.Cep telefonları,diz üstü bilgisayarlar ve dijital kameralar Bu durumda pilin sağladığı düşük gerilim nedeniyle otomatik olarak kapanırlar.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------Ölü

Bölge Gücü Tam Emiyor : Ölü Bölge: Bu bölgenin artması’’Memory Efekt’’lerininde daha çok tekrarlanması demek.Bilgisayar desdekli şarz ve deşarz ile bu ölü bölgeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Şarz bölgesi tekrar şarz edilebilir Kullanım bölgesi cihazların kullandığı enerji Ölü bölgesi kullanılmayan bölge

--------------------------------------------------------------------------------------------------------NİCD

Pillerin Dejarz Grafiği:Sağlıklı bir gerilim kaynağından pil tamamen deşarz olana kadar gerilim(yeşil) sabitleniyor.Yanlış yapılan bir şarz işleminde bir düşüş(kırmızı) meydena geşiyor. NİMH Pillerin Deşarz Grafiği:Bu tür piller de yanlış bir kullanımda daha az bir enerji sağlıyor (kırmızı).Düzgün bir kullanımdaki bir pilin buna karşın şarz zamanı (yeşil) daha uzun sürüyor.

İÇ DİRENÇLER

Neden dolu piller enerji sağlıyamıyorlar? Sadece küçük bir dirence sahip piller cep telefonu,notebook yada dijital kamera gibi yüksek gerilime ihtiyaç duyan çihazlarda çalıştırılabiliyor.Önce dejarz ardından jarz edilebilen nikel pillerin iç dirençleri epey düşüyor.NİMH pillerde iç direncin artmasıysa,şarz tekrarının miktarına göre deyişiyor.Lityum türevli pillerin iç dirençlerinde ise müdahale edilemiyor.Bu pillerin iç dirençleri yüzde 200’lük bir artış gösteriyor.Buda pilin ömrünün yüzde 50 oranında kısalmasına neden oluyor.

Düşük iç direnç Sağlıklı pil: iç direncin düşük olması yüksek bir gerilim akışının olmasına izin veriyor.Yüksek bir baskı altında pilin geriliminde bir düşüş yaşanmıyor ve tüm enerji kullanılabiliyor.

Yüksek iç direnç: Sağlıksız Pil p: Yüksek değerde bir iç direnc gerilim akışını daraltıyor.Pil yüksek bir baskı altında kaldığından çabuk pes ediyor ve cihaz kendiliğinden kapanıyor.Bunun sonucunda pilin içindeki enerji kullanılamıyor.

Batarya Ömrü

Batarya ömrü bir pilin kontrol edilen şartlar altında ne kadar şarj ve deşarj edilebildiğidir. Bir NiCd pil 10 yıl rahatlıkla kullanabilir. Evet yanlış okumadınız 10 yıl kullanabilirsiniz. Bunun yanında bir NiCd pili 10000 kez kontrol edilen şartlar altında şarj ve deşarj edebilirsiniz.

Ancak dikkat edin kontrol edilen şartlar altında dedik. NiCd piller aynı teknoloji ile üretilir ve uydularda yaklaşık 20 yıl kullanılır.NiCd pillerin ömrüne etki eden faktörler sıcaklık,aşırı şarj şartları ve küçük bir etken olarak da deşarjın tipi derinliğidir. Bu etkenler batarya şarj sayısını ve ömrünü etkiler. NiCd bataryalarda bazen şarj sayısı bataryanın kullanım ömrünü belirler.

Genellikle kapasitesinin % 80 'nini vermeyen piller ömrünü doldurmuş olarak kabul edilir.Pilde ilk meydana gelen arıza seperatörün görev yapmayarak pilin kısa devre olmasıdır. Pil çok kısa bir sürede kendi kendine boşalır.

Bu arada harici olarak kısa süreli meydana kelen kısa devreler pilin sızdırmazlığını sağlayan elemanlara çok zarar verir. Kısacası şarj değeri,aşırı şarj ortam sıcaklığı, deşarj değeri, pillerin kısa sürede olsa kısa devre yapılması ve fiziki olarak zarar görmesi pillerin kullanım ömrüne kısaltır.